• Medzinárodný deň mlieka

• 22. 5. 2022
        • Mlieko

Mliečko všetci radi máme,

každý deň si hrnček dáme,

ak chceš aj ty zdravý byť,

musíš veľa mliečka piť.

Od  roku 1957  sa  každý štvrtý májový pondelok oslavuje  ako MEDZINÁRODNÝ DEŇ MLIEKA.

Cieľom tohto dňa je poukázať na význam konzumácie mlieka, vyzdvihnúť nutričné vlastnosti mlieka a výrobkov z neho a inšpirovať ľudí k tomu, aby mlieko zaradili do svojho jedálnička.

17. mája si i žiaci na našej škole pripomenuli dôležitosť mlieka. Kravička Elka im ukázala cestu mlieka a vysvetlila jeho dôležitosť pre naše zdravie.  Na výrobkoch z mlieka si mohli žiaci pochutnať  a nielen to, mohli si kravičku aj sami podojiť .  Nechýbalo ani stráženie kravičiek i keď len na interaktívnej tabuli. Tí starší si na záver aktivít zmerali sily vo vedomostnom kvíze a ukázali ako dávali pozor. Na zdravie s mliečkom.

• Letné účelové cvičenie v EP Čaňa

• 18. 5. 2022
        • Dňa 16.05. 2022 sa žiaci elokovaného pracoviska v Čani zúčastnili letného účelového cvičenia. Cvičenie bolo zamerané na poznávanie dopravných značiek, orientáciu v prírode - poznávanie svetových strán, prácu s kompasom - buzolou, poskytovanie prvej pomoci. LÚC si žiaci spestrili športovými hrami a opekaním špekáčikov. V rámci zhodnotenia dňa žiaci vyjadrili celkovú spokojnosť a radosť z prežitého dňa v rekreačnej časti obce Čaňa - Tajvan.

• Deň otvorených dverí v PŠ

• 16. 5. 2022
        • Deň otvorených dverí konaný 11. mája v PŠ sme začali základnými informáciami o vzdelávaní a  učebných odboroch, ktoré sa tu vyučujú.  Prítomní žiaci  si prezreli priestory praktickej školy a začali cvičnou kuchynkou, kde ich čakalo prekvapenie. Terajší študenti PŠ  pohostili  kamarátov chlebíčkami,  jednohubkami a koláčikmi, ktoré sami zhotovili. Veľmi zaujímavým momentom bola pre žiakov keramická dielňa, kde si  mohli vyskúšať  prácu s hlinou.  Žiakov upútala aj tkáčska dielňa, výroba kobercov a mali možnosť vidieť ukážky tkania na tkáčskom stave. Veríme, že priamy kontakt s prezentovanými odbormi pomôže žiakom pri ich rozhodovaní kam po základnej škole.

• Exkurzia Planetárium a Verejná knižnica Jána Bocatia

• 13. 5. 2022
        • Aktivity v mesiaci máj sa pre žiakov SŠI EP Čaňa začali 3. mája 2022 exkurziou do planetária v CVČ Domino v Košiciach, kde sa zoznámili so základnými astronomickými pojmami, pomocou záujmovej prezentácie spoznali planéty slnečnej sústavy a súhvezdia, pozreli aj astronomické rozprávky. Neskôr sme sa presunuli do Verejnej knižnice Jána Bocatiho. V poučnej prednáške od pani knihovníčky sa žiaci dozvedeli o činnosti knižnice a pozreli si bábkové divadlo Mačkin dom.

Exkurzia sa všetkým žiakom veľmi páčila a zanechala v nich pekný zážitok. Bola to dobrá akcia a dúfame, že sa nám ju podarí zopakovať aj v budúcnosti.

• Svetový deň Červeného kríža

• 11. 5. 2022
        • Svetový deň Červeného kríža je oslavou úlohy zamestnancov a dobrovoľníkov svetovej organizácie - Červeného kríža záchrane ľudských životov a pomoci ohrozeným komunitám po celom svete. Od roku 1948 mu v kalendári  patrí 8. máj. Žiaci zo Ždane si ho tohto roku pripomenuli prezentáciou o jej zakladateľovi a jeho hlavných úlohách v minulosti, ale najmä v dnešných dňoch. Ako pozorne počúvali, si na záver vyskúšali vo vedomostnom kvíze a v riešení jednoduchého pracovného listu.

• 10. 5. 2022
        • SŠI v Ždani  srdečne pozýva končiacich žiakov, rodičov a priateľov školy  na ,,Deň otvorených dverí",  ktorý sa uskutoční v priestoroch PŠ v Ždani  11. mája 2022. Oboznámite sa so základnými informáciami o teoretickom a praktickom vyučovaní   3-ročných učebných odborov a nahliadnete na prácu naších študentov. Na Vaše otázky bude odpovedať výchovná poradkyňa RNDr. Martina Fakačová a triedna učiteľka Mgr. Eva Žuková. Tešíme sa na Vás.

• Spievanky 2022

• 6. 5. 2022
        • 5. mája sa naše žiačky Mirka Turtáková a Mária Zupková pod vedením Mgr. Fera Jana  zúčastnili speváckej súťaže Spievanky v Spišských Vlachoch. V konkurencii skvelých spevákov sa Mirka v kategórii starších žiačok umiestnila na krásnom 3. mieste. Súťažiacim gratulujeme.

• Farebný chodník

• 3. 5. 2022
        • Dnes, 2.5.2022, sa uskutočnilo v Košiciach na Hlavnej ulici podujatie FAREBNÝ CHODNÍK pri príležitosti 28. ročníka osláv Dňa mesta Košice. Akciu organizovalo CVČ, Orgovánová 5, EP Popradská 86, Košice. Aj naše deti sa ho zúčastnili spolu s vyše 2000 deťmi z rôznych materských a základných škôl z Košíc i okolia. Deti mali vyhradený kúsok cyklistického chodníka, kde mohli farebnými kriedami kresliť rôzne obrázky. Po dokreslení boli odmenení diplomom od mesta Košice. Deň sa vydaril, dokonca sa po celý čas na nás usmievalo.