• Šarkaniáda v ŠMŠI Ždaňa

• 25. 11. 2022
        • V jeseni letia listy zo stromov, mraky na oblohe, ale aj šarkany. A šarkany lietali aj nad našim škôlkarským dvorom.  Deti v našej ŠMŠI si s pomocou pani učiteľky zhotovili farebné šarkany a v jedno dopoludnie sa s nimi vyšantili pri hrách.

• Európsky týždeň boja proti drogám

• 24. 11. 2022
        • Do európskeho týždňa boja proti drogámsme sme sa zapojili aj v tomto školskom roku. Cieľom naších prevenčných aktivít bolo zdôrazniť význam prevencie v boji proti návykovým látkam - alkohol, cigarety,. Žiaci sa zapojili aktívne, tvorili plagáty, riešili modelové situácie, kvízy, či diskutovali.

Každý rok tretí novembrový týždeň je Európskym týždňom boja proti drogám, vyhláseným z iniciatívy Európskej únie . Aj my si pripomíname počas týchto dní nebezpečenstvá, ktoré užívanie drog so sebou prinášajú. Deti v ŠMŠI v Ždani svojou výtvarnou tvorbou prispeli k boju proti drogám. Rozhovorom s pani učiteľkou vyjadrili svoj nesúhlas a negatívny postoj k fajčeniu a pitiu alkoholu.

• Zdravá výživa

• 14. 11. 2022
        • Správna výživa ovplyvňuje naše zdravie už od detstva. V priestoroch PŠ žiaci pripravili ochutnávku zdravých pokrmov zameraných na význam ovocia a zeleniny v strave človeka. Poukázali  na nedostatky vo výžive, stravovaní i pitnom režime a tiež na dôsledky nesprávnej výživy na fyzický, ale aj duševný vývin. V rozhovoroch so spolužiakmisa snažili povzbudiť žiakov k pohybovým aktivitám a športovaniu.

• Olympiáda zo slovenského jazyka

• 10. 11. 2022
        • I tento školský rok si mohli žiaci siedmych, ôsmych a deviatych ročníkov preveriť svoje vedomosti  v Olympiáde zo slovenského jazyka. Zúčastnilo sa jej 18 žiakov. Úlohy neboli ľahké, a tak sa niektorí poriadne zapotili. Súťaž pozostávala z 2 častí – testu zo všeobecných vedomostí a zo súťažných kvízov. Ďakujeme všetkým účastníkom školského kola, ktorí preukázali svoju odvahu i vedomosti a ďakujeme učiteľom, ktorí žiakov pripravovali.

• Čaro hliny

• 10. 11. 2022
        • Láska k hline je ako krídla motýľa,

lieta v hlbinách fantázie a tvorivosti,

dáva Vám pocit, že to, čo tvoríte s láskou,

pohladí človeka na lícach ako jemný dotyk motýľa.

(E. Ševčíková)

Spojená škola internátna v Trebišove vyhlásila 4. ročník krajskej súťaže pre žiakov praktických škôl „Čaro hliny“, ktorá sa uskutočnila dňa 9. 11. 2022 za účasti dvojčlenných družstiev zo 7 praktických škôl košického kraja. Cieľom súťaže bolo rozvíjať praktické zručnosti, estetické cítenie a podporovanie súťaživosti žiakov. Témou súťaže bolo tvarovanie výrobku z guľôčok – miska, pri ktorom sa hodnotilo  dodržiavanie technologického postupu, nápaditosť a kreativita a kvalita prevedenia. Našu školu reprezentovali žiačky Darina Janová a Veronika Janová, ktoré svojou zručnosťou obsadili krásne 3. miesto a okrem krásnych vecných cien si odniesli  kopec zážitkov. Srdečne gratulujeme.

• Svetový deň behu

• 7. 11. 2022
        • Aj tento rok sme sa v našej MŠ aktívne zapojili a pohybom oslávili tento významný deň. U nás to už bol 6.ROČNÍK " MINIMARATÓNU ŠTVORLÍSTKOV " Každé dieťa sa  s úsmevom na tvári a s odhodlaním zúčastnilo tejto výzvy. Radosť z pohybu bolo vidieť na každom z nich. Netreba zabudnúť aj na sladkú odmenu, ktorá ich v cieli čakala.  Dokonca aj počasie sa nám vydarilo.

• Deň materských škôl na Slovensku

• 7. 11. 2022
        • Tento významný deň, nie len pre materské školy, ale aj pre náš štát sa organizuje  každoročne 4. novembra.

Významným medzníkom v dejinách predškolskej pedagogiky na Slovensku sa stal dátum 4. november 1829. V tento deň vznikla a bola založená v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území Slovenska. Jej zakladateľkou bola grófka Mária Terézia Brunswická. Česť a vďaka patrí tejto grófke za to, že vystihla špecifikum didaktiky materskej školy už v jej počiatkoch:„Tieto malé deti tak vyučujú, že ani nevedia, že sa učili, a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa len hrali.“ Aj v našej MŠ sme si pripomenuli tento významný deň, a to v piatok 4.11.2022. Detí si ho pripomenuli rôznymi aktivitami, kvízami i súťažami v šikovnosti, rýchlosti, ako sa na správnych škôlkarov patrí .

A aby na tento deň nezabudli, každý si zaslúžene domov odnesie diplom.

• Halloween

• 1. 11. 2022
        • Halloween je jedným zo sviatkov, kedy žiaci našej školy mohli ukázať svoju kreativitu, šikovnosť a tvorivosť. Jednotlivé triedy sa zapojili do súťaže o NAJ halloweensku masku a NAJ halloweensku výzdobu. Chodby a triedy školy preto oživili strašidelnou výzdobou, obliekli si kostýmy všemožných strašidiel a pritom sa nezabudlo na zábavu a dobrú náladu. Triedy, ktoré boli najkreatívnejšie vo svojich výtvoroch, boli ocenené diplomami a sladkosťami.